Tisk stránky

Slovník pojmů

 

Výklad 3223 pojmů z práva, ekonomiky a dalších oblastí podnikání

 

zveřejněný osobní údaj (zákon o ochraně osobních údajů)

osobní údaj zpřístupněný zejména hromadnými sdělovacími prostředky, jiným veřejným sdělením nebo jako součást veřejného seznamu Pojem periodického tisku, jímž se děje zveřejnění, je vymezen v § 3 tiskového zákona; Povahu hromadného sdělovacího prostředku má ovšem také Internet, byť s ním citovaný zákon výslovně nepočítá jako s periodickým tiskem. Jiným veřejným sdělením může být například oznámení na veřejné schůzi, publikace na plakátech nebo informace podaná v knize.
Pokud se týče veřejných seznamů, nerozlišuje zákon mezi seznamy, které vedou orgány veřejné moci a těmi, jež jsou provozovány pro komerční účely. Za zveřejněný je tedy třeba považovat jak údaj, který je obsažen v úředních rejstřících, za podmínky, že tyto jsou veřejně přístupné, stejně jako ten, který je uveřejněn v seznamu typu “Katalog manažerů”. Má-li veřejný seznam část veřejnou a neveřejnou (např. živnostenský rejstřík), je zveřejněn pouze údaj který je součástí veřejně přístupné části. Zákon neliší mezi tím, zda ke zveřejnění došlo oprávněně či protiprávně. Na druhé straně ovšem lze bez souhlasu subjektu údajů nakládat pouze s oprávněně zveřejněnými údaji.
Dojde-li k neoprávněnému zveřejnění, může se subjekt bránit zejména podle ustanovení občanského zákoníku; vyloučen však není ani trestní postih (např. za trestný čin ohrožení utajované skutečnosti nebo za neoprávněné nakládání s osobními údaji).

Viz také

spacer spacer spacer
Nahoru
Probíhá načítání...
Slovník pojmů
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
Nová registrace Zapomenuté heslo
Aktuální kurzový lístek
E-mail zpravodaj

Přihlašte se k odběru e-mailového zpravodaje, který Vás upozorní na novinky našeho serveru

Anktea - hlasovalo 1534 lidí

Jste spokojeni s výsledkem prezidentských voleb 2018?

Ano 37 %
 
Ne 63 %
 
Výsledky anket
Vyhledávání v rejstřících
© 1998 - 2018 Internet Info, s.r.o.   |   6577   |   ISSN 1213-7235   |   e-mail: business@center.cz