Tisk stránky

Dotazy daňových poplatníků

 

ke zrušení povinnosti platit zálohy v roce 2009 na daních z příjmů

1. Dotaz:

Jsou zrušeny zálohy na daních z příjmů u finančního úřadu automaticky, a nebo musí poplatník požádat?

Odpověď:

Poplatník nemusí žádat o zrušení záloh, zálohy jsou zrušeny automaticky.

2. Dotaz:

Kterých záloh se rozhodnutí o zrušení povinnosti platit zálohy týká?

Odpověď:

Jedná se o zálohy na daních z příjmů fyzických a právnických osob splatných v období od 1. 1. do 31. 12. 2009.

V roce 2009 jsou zálohy na daň z příjmů fyzických osob splatné:

  • do pondělí 16. března 2009 (první čtvrtletní záloha),
  • do pondělí 15. června 2009 (druhá čtvrtletní nebo první pololetní záloha),
  • do úterý 15. září 2009 (třetí čtvrtletní záloha),
  • do úterý 15. prosince 2009 (čtvrtá čtvrtletní nebo druhá pololetní záloha).

V roce 2009 jsou zálohy na daň z příjmů právnických osob splatné:

  • a. pokud je zdaňovacím obdobím kalendářní rok
    • do pondělí 16. března 2009 (první čtvrtletní záloha),
    • do pondělí 15. června 2009 (druhá čtvrtletní nebo první pololetní záloha),
    • do úterý 15. září 2009 (třetí čtvrtletní záloha),
    • do úterý 15. prosince 2009 (čtvrtá čtvrtletní nebo druhá pololetní záloha),
  • b. pokud je zdaňovacím obdobím hospodářský rok nebo jinak vymezené zdaňovací období mohou být zálohy splatné též takto:
    • v 1. pololetí 2009
    • do čtvrtka 15. ledna 2009,
    • do pondělí 16. února 2009,
    • do středy 15. dubna 2009,
    • do pátku 15. května 2009,
    • ve 2. pololetí 2009
    • do středy 15. července 2009,
    • do pondělí 17. srpna 2009,
    • do čtvrtka 15. října 2009,
    • do pondělí 16. listopadu 2009,

3. Dotaz:

Lze zálohy platit, i když byly rozhodnutím zrušeny?

Odpověď:

Zálohy lze platit i nadále, platba však bude evidována na osobním daňovém účtu poplatníka buď jako přeplatek, nebo platba zálohy v případě, kdy poplatník o to správce daně požádá.

4. Dotaz:

Jsou zálohy na daň z příjmů fyzických osob zrušeny i u poplatníka, který má příjmy ze závislé činnosti a příjmy z pronájmu?

Odpověď:

Nejsou, rozhodnutí o zrušení záloh se týká pouze poplatníků, kteří mají vždy příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti. Současně však mohou mít i jiné druhy příjmů např. příjmy ze závislé činnosti, příjmy z kapitálového majetku, příjmy z pronájmu a ostatní příjmy.

5. Dotaz:

Jaká výše záloh bude zrušena, má-li poplatník více druhů příjmů např. z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, ze závislé činnosti a z funkčních požitků a z pronájmu?

Odpověď:

Splní-li poplatník podmínky uvedené v rozhodnutí, budou mu zrušeny zálohy v takové výši, ve které jsou stanoveny na základě poslední známé daňové povinnosti podle § 38a zákona o daních z příjmů bez ohledu na druh příjmu.

6. Dotaz:

Budou zálohy zrušeny také zahraničním osobám (daňovým nerezidentům)?

Odpověď:

Ano, pokud splní podmínky stanovené rozhodnutím, budou zálohy zrušeny i těmto zahraničním osobám.

7. Dotaz:

Budou zálohy zrušeny také stálým provozovnám daňových nerezidentů se sídlem na území ČR?

Odpověď:

Ano, pokud splní podmínky stanovené rozhodnutím budou zálohy zrušeny také stálým provozovnám za stejných podmínek jako u daňových rezidentů ČR.

8. Dotaz:

Budou zálohy zrušeny také společníkům veřejných obchodních společností, kterým plynou pouze příjmy z podílů na zisku na v.o.s.?

Odpověď:

Ano, pokud splní podmínky stanovené rozhodnutím, budou zálohy zrušeny i společníkům veřejné obchodní společnosti. Splnění podmínek rozhodnutí se posuzuje pro každého společníka (fyzickou nebo právnickou osobu) samostatně. Obdobně se postupuje u příjmů z podílů komplementářů na zisku komanditní společnosti.

9. Dotaz:

Budou zálohy zrušeny i poplatníkům, kteří nebyli založeni za účelem podnikání (neziskovým organizacím)?

Odpověď:

Ano, pokud splní podmínky stanovené rozhodnutím, budou zálohy zrušeny i neziskovým organizacím.

10. Dotaz:

Jak bude zjišťován počet zaměstnanců?

Odpověď:

Při zrušení záloh bude finanční úřad vycházet z údajů z povinné přílohy č. 1 (Počet zaměstnanců ke dni 1. 12. 2008) Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků podávaného ke dni 20. 2. 2009.

11. Dotaz:

Týká se posuzování počtu zaměstnanců i plátcových pokladen?

Odpověď:

Ano, do celkového počtu zaměstnanců se u daňových subjektů zahrnou i zaměstnanci evidovaní u plátcových pokladen.

spacer spacer spacer
Nahoru
Probíhá načítání...
Slovník pojmů
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
Nová registrace Zapomenuté heslo
E-mail zpravodaj

Přihlašte se k odběru e-mailového zpravodaje, který Vás upozorní na novinky našeho serveru

Anketa - hlasovalo 276 lidí

Souhlasíte se zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč?

Ano 72 %
 
Ne 28 %
 
Výsledky anket
Vyhledávání v rejstřících
© 1998 - 2017 HAVIT, s.r.o.   |   2327   |   ISSN 1213-7235   |   e-mail: business@center.cz