Tisk stránky

Změna sazby DPH po přijetí zálohy

 

Informace k uplatnění DPH při platbě předem a případné změně sazby daně

Podle platného zákona o DPH v případě, že osoba (plátce DPH), která uskutečňuje zdanitelné plnění (dodání zboží, poskytnutí služby nebo převod nemovitosti), přijme od osoby, pro kterou zdanitelné plnění uskutečňuje, platbu předem (zálohu, částečnou nebo plnou úhradu sjednané částky) před uskutečněním zdanitelného plnění (před dodáním zboží, poskytnutím služby nebo před převodem nemovitosti), je povinna z této přijaté platby přiznat daň. Tato daň se uplatňuje ve výši sazby daně odpovídající sazbě platné ke dni povinnosti přiznat daň, tj. ke dni přijetí platby.

K datu uskutečnění zdanitelného plnění je pak plátce povinen přiznat daň pouze z rozdílu mezi celkovým základem daně (sjednanou částkou) a přijatou platbou (zálohou), nikoliv z celé sjednané částky, a to daň ve výši odpovídající sazbě daně platné k tomuto dni.

Dojde-li v období od přijetí platby a datem uskutečnění zdanitelného plnění ke změně výše sazby daně platné pro konkrétní zdanitelné plnění (např. i u poskytnutí stavebních a montážních prací, při dodání stavby nebo při převodu stavby), k datu uskutečnění zdanitelného plnění podléhá změněné sazbě daně pouze rozdíl mezi sjednanou částkou za zdanitelné plnění a přijatou platbou (případně platbami), ze které byla již daň přiznána podle původní sazby daně.

Např. plátce DPH poskytuje služby, pro které platí snížená sazba daně, osobě, se kterou má sjednánu částku za služby 1,5 mil. Kč. Plátce přijme postupně zálohy ve výši 1 mil. Kč do data 31.12.200x, do kterého platí pro poskytované služby snížená sazba daně (5 %) a z těchto přijatých plateb přizná daň odpovídající sazbě 5 %. K 1.1. následujícího roku dojde ke změně sazby daně např. z 5 % na 19 % a k 30.6. tohoto roku se uskuteční zdanitelné plnění (poskytnutí služeb). Daň ve výši nově platné sazby daně (19 %) se uplatní z rozdílu sjednané částky za služby a z částky odpovídající přijatým platbám (zálohám), tj. z částky 500 tis. Kč (1 500 000 mínus 1 000 000 Kč).

Zdroj: Ministerstvo financí ČR, Česká daňová správa, 29.9.2006

spacer spacer spacer
Nahoru

Vyhledávání

Probíhá načítání...
Slovník pojmů
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
Nová registrace Zapomenuté heslo
Aktuální kurzový lístek
E-mail zpravodaj

Přihlašte se k odběru e-mailového zpravodaje, který Vás upozorní na novinky našeho serveru

Anketa - hlasovalo 6828 lidí

Co využíváte na stránkách Business centera nejvíce?

Vyhledávání v zákonech 22 %
 
Informace o účetnictví 13 %
 
Právní problematiku 9 %
 
Vzory šablon/smluv 13 %
 
Diskuzní fórum 13 %
 
Glosář pojmů 9 %
 
Informace o daních 10 %
 
Zjištění novinek pomocí aktualit 11 %
 
Výsledky anket
Vyhledávání v rejstřících

Provozovatel: Internet Info s. r. o., Osobní údaje | Mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o., reklama a soukromí