Tisk stránky

Diskuzní fórum

 

Vyhledávání v Diskuzním fóru

  Fulltextové vyhledávání v Diskuzním fóru  
   
  Při vyhledávání můžete použít operátory AND, OR a AND NOT. Výchozí operátor je AND.
Na konci slova lze použít hvězdičku ("zaměstna*") jako zástupný symbol pro libovolné znaky.
Podrobná nápověda s příklady
 

Základní principy vyhledávání

Fulltextové vyhledávání v Diskuzním fóru prohledává nadpisy a obsahy zpráv. Každé hledané slovo musí mít minimálně tři znaky, kratší slova se ignorují. Nalezené zprávy jsou seřazeny podle data sestupně, zobrazen je vždy celý strom příspěvku od kořenové zprávy (téma). Položky odpovídající podmínkám vyhledávání jsou zvýrazněny tučně a podtrženy. Na stránce je zobrazeno vždy 20 témat, na starší se lze posouvat tlačítkem "Další".

Operátory

Při sestavování vyhledávací fráze lze mezi slovy použít obvyklé operátory AND, OR a AND NOT. Pokud žádné operátory nezadáte, použije se implicitní operátor AND, tzn. že zpráva musí obsahovat všechna hledaná slova. Operátory nemusí být zapsány velkými písmeny, na velikosti písmen nezáleží.

x AND y

Logický součin, implicitní operátor. Výsledek musí obsahovat x a y. Výsledkem je průnik výsledku vyhledávání x a výsledku vyhledávání y. Např. fráze "obchodní AND zákoník" říká, že ve výsledku budou pouze zprávy obsahující slovo "obchodní" i slovo "zákoník".

x OR y

Logický součet. Výsledek musí obsahovat x nebo y. Výsledkem je sjednocení výsledku vyhledávání x a výsledku vyhledávání y. Např. fráze "premiér OR prezident" najde zprávy, které obsahují slovo "premiér" nebo slovo "prezident", nemusí však obsahovat obě zároveň.

x AND NOT y

Logický součin s negací druhého prvku. Výsledek musí obsahovat x, ale nesmí obsahovat y. Výsledkem je rozdíl výsledku vyhledávání x a výsledku vyhledávání y (x-y). Např. fráze "zákoník AND NOT práce" najde zprávy, které obsahují slovo "zákoník", ale neobsahují slovo "práce".

Jednotlivé operátory mají svojí prioritu a lze je tak kombinovat. Nejvyšší prioritu má negace NOT, dále se vyhodnocuje součin AND a nakonec součet OR. Pokud tedy použijeme frázi "zákoník AND obchodní OR občanský", výsledek se interně zpracuje jako "(zákoník AND obchodní) OR občanský". Závorky v současné době nejsou podporovány.

Zástupný znak *

Na konci slova (nikde jinde!) lze použít zástupný znak hvězdičky, který nahrazuje libovolné množství libovolných znaků. Např. spojení "zaměstn*" bude úspěšné jak pro slovo "zaměstnanec", tak i pro slovo "zaměstnavatel".

Příklady vyhledávání

Níže Vám na ukázku nabízíme vybrané příklady vyhledávání:

cestovní náhrady

Výsledkem budou zprávy, které obsahují slovo "cestovní" i slovo "náhrady". Jedno z nich nestačí, ve zprávě musí být obě slova.

obchodní zákoník OR občanský zákoník

Výsledkem budou zprávy, které obsahují slovo "zákoník" a slovo "obchodní" nebo "občanský". Najdeme tak samozřejmě zprávy, kde je řeč o obchodním zákoníku nebo občanském zákoníku.

zaměstn* AND NOT náhrady

Hledáme zprávy, které se týkají zaměstnávání, ale nezajímají nás zprávy o (cestovních) náhradách.

spacer spacer spacer
Nahoru

Vyhledávání

Probíhá načítání...
Slovník pojmů
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
Nová registrace Zapomenuté heslo
Aktuální kurzový lístek
E-mail zpravodaj

Přihlašte se k odběru e-mailového zpravodaje, který Vás upozorní na novinky našeho serveru

Anketa - hlasovalo 6828 lidí

Co využíváte na stránkách Business centera nejvíce?

Vyhledávání v zákonech 22 %
 
Informace o účetnictví 13 %
 
Právní problematiku 9 %
 
Vzory šablon/smluv 13 %
 
Diskuzní fórum 13 %
 
Glosář pojmů 9 %
 
Informace o daních 10 %
 
Zjištění novinek pomocí aktualit 11 %
 
Výsledky anket
Vyhledávání v rejstřících

Provozovatel: Internet Info s. r. o., Osobní údaje | Mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o., reklama a soukromí