Hlavní navigace

Zahraniční služební cesta + tuzemská

  • (neregistrovaný)

    18. 11. 2013 13:22

    Dobry den,
    prosim, poradíte mi s cestákem do zahranicí navazující na tuzemskou služebku ?
    Kolega jel v 11h do prahy na jednání s přespáním a další den v 11h vyrázel do německa, hrance překročil v 14h. Budu počítat od počátku služebky do doby překročení hranic tuzemské stravné? Tedy jeden celý den bude vyplaceno tuzemské stravné celé a od překročení harnic budu počítat zahraniční ? V nemecku zas přespal a hranice v čr překročil v 16h. V nemecku mel ubytování se snídaní. Zahraniční stravné bude tedy jeden celý den 45 EUR, a jeste mu vyjde 1/3 nad 24h....a pak tuto celou částku pokrátím o 25% za snídani ? Jeste si kartou zaplatil večeři. Tak bude bude celkové krácení o 50% a večeři nechám v daňových náladech ? Tak mi vyjde zahr. stravné celkem 30 EUR + kapesné .... Je to tak správně ?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 11. 2013 7:15

      Mak (neregistrovaný)

      Re: Zahraniční služební cesta + tuzemská
      Píšete to celkem zmateně. Píšete, že poslední den překročil hranice ČR v 16 hodin, ale nepíšete, v kolik hodin byla ukončena služ. cesta.
      1. den byl zaměstnanec na sl. cestě od 11 do 24 h, náleží mu tedy tuzemské stravné za 13 hodin, tedy od 100,- Kč do 121,- Kč
      2. den byl zaměstnanec v tuzemsku od 0:00 hod do 14:00 hod, náleží mu tedy tuzemské stravné za 14 hodin, tedy také od 100,- Kč do 121,- Kč
      od 14:00 do 24:00 byl na zahr. sl. cestě, náleží mu zahraniční stravné za 10 hod, to je tedy 1/3 zahr. stravného
      3. den byl od 0:00 do 16:00 na zahr. sl. cestě, náleží mu zahr. stravné za 16 hodin, tedy 2/3 zahr. stravného
      od 16:00 do ? byl na území ČR a pokud tato doba byla 5 hodin a výše, náleží mu i tuzemské stravné.
      Ještě poznamenám, že tuzemské stravné se v rámci jedné prac. cesty sčítá jen v případě, kdy je to pro zaměstnance výhodnější, což v tomto případě není, proto jsem to rozpočítala.
      Zahraniční stravné se neščítá NIKDY a posuzuje se v rámci jednoho kalendářního dne, tedy v době 0:00-24:00.
      Tak, jak jsem to rozepsala, by to mělo být správně, ale třeba má někdo jiný názor.

    • 19. 11. 2013 9:36

      Jiri (neregistrovaný)

      Re: Zahraniční služební cesta + tuzemská
      Děkuji moc za informace, prave jsem neveděla jak se to počítá, zda vždy do pulnoci nebo celkove. Nemáte prosím nekde odkaz na parag, že můžu počítat vždy do pulnoci a nove ? je to pro nej výhodnejsi.
      Jeste prosím, pokud měl v zahraničí 1x snídani i 1x večeři, budu krátit stravné ? Snídani měl v ceně ubytování, večeři donesl doklad z restaurace. Pokud budu krátit za večeři, bude večere dan. uznatelný náklad ?

    • 19. 11. 2013 10:25

      Mak (neregistrovaný)

      Re: Zahraniční služební cesta + tuzemská
      Mám tady napsáno, že se to týká § 163 odst. 4 ZP a že podle § 166 odst. 1 ZP, kde je nově stanoveno, že zaměstnavatel je povinen za podmínek dále stanovených poskytnout zaměstnanci stravné ve výši a za podmínek stanovených v § 163 s výjimkou odst. 4. Tato formulační změna tedy prakticky znamená, že §163 odst. 4 ZP platí pouze a výhradně pro tuz. stavné. Proto jsem zahr. stravné počítala každé zvlášť. Ta večeře by měla být daňově uz. nákladem, když zároveň na to datum budete mít cesťák, ale to nevím jistě, to už je otázka pro někoho jiného :) a ano budete stravné krátit, pokud mu bylo poskytnuto jídlo, našla jsem k tomu článek: http://www.finance.cz/dane-a-mzda/mzda/cestovni-nahrady/zahranicni-stravne/

    • 19. 11. 2013 10:29

      Jiri (neregistrovaný)

      Re: Zahraniční služební cesta + tuzemská
      děkuji moc ¨, večer zkusim nastudovat. cesták dělám tak 1x za tři roky a je to pro mě nejake složite, když tam mám tuzemskou společne se zahraniční....
      díky moc za ochutu pomoci ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).