Tisk stránky

Diskuzní fórum

 

 

Nová zpráva Nová zpráva Seznam zpráv
  Re: zaměstnanec a výkon trestu  
     
  >>Zjišťuji, co udělat se zaměstnancem, který nastoupí
>>na
>>výkon trestu
>>(za výživné). Z předešlých diskuzí jsem se dočetla,
>>že
>>buď ukončit dohodou nebo si ho nechat ve stavu, ale
>>odhlásit na ZP a OSSZ.
>>Ale tím odhlášením se mi vyřadí "ze stavu". Tedy je
>>to
>>chápáno na základě pracovní smlouvy nějakým dodatkem,
>>že až se vrátí, půjde zase k nám? Děkuji za pomoc.
>
>Byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen za úmyslný
>trestný čin na dobu delší než 1 rok, můžete s ním okamžitě
>zrušit pracovní poměr na základě § 55 odst. 1 písm.
>a).
>
>Pokud je pravomocně odsouzen na dobu kratší než jeden
>rok nebo nechcete pracovní poměr okamžitě zrušit, pak
>není potřeba sepisovat žádný dodatek k pracovní
>smlouvě a až bude z výkonu trestu propuštěn, následující
>pracovní den opět nastoupí na původní místo.

Takže jen odhlásit. Děkuji Vám!
 
 
Autor zprávy: jko
Čas zápisu: 17. 5. 2017 8:15 z adresy 85.71.237.xxx
 
 
Váš e-mail:
 
zaměstnanec a výkon trestujko - 17. 5. 2017
- Re: zaměstnanec a výkon trestuMichaela S. - 17. 5. 2017
spacer spacer spacer
Nahoru
Probíhá načítání...
Slovník pojmů
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
Nová registrace Zapomenuté heslo
E-mail zpravodaj

Přihlašte se k odběru e-mailového zpravodaje, který Vás upozorní na novinky našeho serveru

Anketa - hlasovalo 402 lidí

Začali jste navštěvovat restaurace po vydaní plošného zákazu kouření?

Ano 49 %
 
Ne 51 %
 
Výsledky anket
Vyhledávání v rejstřících
© 1998 - 2017 HAVIT, s.r.o.   |   2205   |   ISSN 1213-7235   |   e-mail: business@center.cz