Tisk stránky

Diskuzní fórum

 

 

Nová zpráva Nová zpráva Seznam zpráv
  Re: zaměstnanec a výkon trestu  
     
  >Zjišťuji, co udělat se zaměstnancem, který nastoupí na
>výkon trestu
>(za výživné). Z předešlých diskuzí jsem se dočetla, že
>buď ukončit dohodou nebo si ho nechat ve stavu, ale
>odhlásit na ZP a OSSZ.
>Ale tím odhlášením se mi vyřadí "ze stavu". Tedy je to
>chápáno na základě pracovní smlouvy nějakým dodatkem,
>že až se vrátí, půjde zase k nám? Děkuji za pomoc.

Byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin na dobu delší než 1 rok, můžete s ním okamžitě zrušit pracovní poměr na základě § 55 odst. 1 písm. a).

Pokud je pravomocně odsouzen na dobu kratší než jeden rok nebo nechcete pracovní poměr okamžitě zrušit, pak není potřeba sepisovat žádný dodatek k pracovní smlouvě a až bude z výkonu trestu propuštěn, následující pracovní den opět nastoupí na původní místo.
 
 
Autor zprávy: Michaela S.
Čas zápisu: 17. 5. 2017 8:09 z adresy 92.61.80.xxx
 
 
Váš e-mail:
 
zaměstnanec a výkon trestujko - 17. 5. 2017
- Re: zaměstnanec a výkon trestuMichaela S. - 17. 5. 2017
spacer spacer spacer
Nahoru
Probíhá načítání...
Slovník pojmů
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
Nová registrace Zapomenuté heslo
E-mail zpravodaj

Přihlašte se k odběru e-mailového zpravodaje, který Vás upozorní na novinky našeho serveru

Anketa - hlasovalo 202 lidí

Zadluženost českých domácností stoupla o 12 miliard. Má Vaše domácnost dluhy?

Ano 48 %
 
Ne 52 %
 
Výsledky anket
Vyhledávání v rejstřících
© 1998 - 2017 HAVIT, s.r.o.   |   3879   |   ISSN 1213-7235   |   e-mail: business@center.cz